|

معرفی موسسه

 

 

 

 

 

 

 

آشنایی با گوشه ای از فعالیت های موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی

 

 

مؤسسه مهد قرآن استان آذربایجان شرقی مؤسسه ای فرهنگی و عام المنفعه است که با هدف نشر و گسترش فرهنگ انسان ساز قرآن کریم و معارف اهل بیت علیهم السلام به فعالیت های آموزشی، تحقیـقی وفرهنـگی می پردازد .

 

ایـن مؤسسه در سال 1372 تأسیس و فعالیـت خود را در زمیـنه آموزشی و ترویج فرهنگ نورانی قرآن کریم آغاز نموده وبا حضور خالصانه و داوطلبانه جمعی از جوانان، خیرین و مسئولین با وجود محدودیت و کمبود های مالی و امکاناتی توانسته است جمع کثیری از عاشقان کلام الهی را با تعالیم الهی آشنا سازد و از سال 1376 با تشکیـل هیئت امنـا و ثبـت مرکز در قالـب مؤسسه ای مردمی، خیریه و نیز مؤسسۀ فرهنگی، عصر جدیـدی از فعالیت ها را به روی خود گشوده است .

 

مهد قرآن توانسته است با بهره گیری از نتایج نزدیک به ربـع قـرن فعالیـت مستمر آمـوزشی خود، تجارب مراکـز موفق قرآنـی رهنمودهای ائـمه معصومیـن و بـزرگان دین، بستری را فراهم سازد تا تمام انسانهای علاقمند به کسب معارف قرآنـی در هر موقعیت و مقطـع سنـی و تحصیـلی بتواند به صورت نظام منـد تحـت پوشش آموزشـهای باشند. همچنیـن با تأسیـس و راه اندازی مراکز آموزش نونهالان، مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیـرستان، تهیـه و تدوین و اجرای طرح جامـع آموزش قـرآن، برگزاری دوره هـای تربیت مربی تفسیر و معارف اهل بیـت، آمادگی کارشناسی قرآن و حدیـث، تدبر در قرآن و تدبر در سیره ائمه (ع)، تشکیل گروهای مطالعاتی و سایر فعالیتهای قرآنـی به مصداق شجره طیـبه ای موجب خوشحالی مؤمنـین و علاقمنـدان نظام اسلامی و باعـث تقویـت معنویـت و امید در جامعه گشته است . تامین منابـع مالی و امکاناتی مهد قرآن استـان از طرف مردم، خیریـن و در موارد خاص توسط مسئولیـن انجام می گیـرد. هم اکنـون مهد قرآن به لحاظ خود کفایی درتامین نیروی انسانی مورد نـیاز و بهره مندی از برنامه های منـاسب در امور آموزشـی، آمادگـی کامل بـرای راه انـدازی مراکز آمـوزشی قرآن کریم را داشته و در صورت حمایت اقشار مـردم در تامین فضاهای آموزشی شاهد شکوفایی توان بالقوه استان خواهیم بود .

 

بخشی از برنامه ها و فعالیت های مهد قرآن استان:

 

یکی از روزهای خوب خدا بود آن روز که در اتاق کوچکی در کانون بسیج جوانان دانه ای در خاک فرهنگ و باور ما کاشته شد. دانه ای که با شور و شوق دل به جوانه زدنش سپرده بودیم و هرگز گمان نمی کردیم جوانه ای که با اخلاص و همت و نیت پاک رشد می کرد، چه زود درخت پر ثمری می گردد که هزاران هزار جان مشتاق و شیفته را در سایه سار سبز و لطیفش پناه دهد. تا هر یک به فراخور ظرف و نیازش از ثمرات این رویش بهره برگیرند. جوانه ای که به نام نامی قرآن و عترت، با تکیه بر نگاه مهربان حضرت حجت ارواحناه فداه در مهد شهیدان و مبارزان راه حق رشد می کرد؛ زیر باران رحمت خاص خداوند نشانه ای شد برای جویندگان معارف قرآنی و امیدی بزرگ برای مردمی که همه چیز خود را در تعالیم ناب قرآن و عترت می جستند.

نگاهی به برگ و بال این رویش خالصانه می کنیم تا گوشه ای از نتایج دولت قرآن را دریابیم.

 

بخش آموزش:

آموزشهای عمومی موسسه بر مبنای طرحی منسجم و هدفمند با نام طرح تجمیع آموزش قرآن کریم در دو مرحله عمومی و تخصصی، افراد بالای 7 سال را تحت پوشش قرار می دهد.

 

 

 

 

بخش آموزشهای عمومی:

در این بخش دوره های قرائت عمومی قرآن کریم در 4 ترم با محوریت تلاوت ترتیل فصیح و آموزشی کل قرآن کریم و با آموزش مباحث روخوانی و روانخوانی و تجوید، آشنایی با تدبر ترویجی قرآن کریم و سیره معصومین علیهم السلام به صورت گام به گام تدریس می شود.

 

بخش آموزشهای تخصصی:

موسسه مهد قرآن در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری (ارواحنا فداه) و برای آشنایی بهتر و عمیقتر مشتاقان معارف قرآنی گستره مناسب و متنوعی از شاخه های تخصصی قرآن آموزی فراهم آورده تا تمام علاقمندان به فراخور شرایط و علایق خود از این خوان گسترده روزی برگیرند.

مهمترین شاخه های آموزشهای تخصصی موسسه عبارتند از: حفظ قرآن کریم ـ آشنایی با نغمات ترتیل ـ آموزش تدبر در قرآن و سیره معصومین (علیه السلام) ـ تفسیر قرآن ـ قرائت تحقیق قرآن کریم ـ گروههای مطالعاتی مطهر ـ دوره های تربیت معلم عمومی و تخصصی قرآن کریم و دوره های داوری و آمادگی کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث.

به برخی از این شاخه ها به تفصیل اشاره می کنیم.

 

تدبر در قرآن:

طرح تدبردرقرآن از سال 1382 با حضوراستاد فرزانه، حجت الاسلام و المسلمین استاد الهی زاده در موسسه مهد قرآن و عترت (علیهم السلام) آغاز شد و در سیر آموزشهای ترجمه و تفسیر قرآن، تحولی بنیادین ایجاد کرد.

اساتید و مربیان پرتوان و علاقمند مجموعه که افقی نو در راستای خدمت به معارف قرآن کریم یافته بودند با تلاش مداوم و مشتاق خود در راستای انتقال معارف به قرآن آموزان آستین همت بالا زدند تا این موضوع به عنوان طرحی ملی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده به تصویب برسد.

اینک علاوه بر ملی شدن طرح تدبر، موسسه تدبر در قرآن و سیره در شهر مقدس مشهد تحت نظر استاد الهی زاده تأسیس گردیده و فعالیت های آموزشی و پژوهشی تدبر در قرآن در کل کشور تحت نظر موسسه تدبر قرار گرفته، رهبری و نظارت می شود و اخیراً کتابهای مربوط به تدبر به چاپ رسیده است.  

 

 

 

 

تدبر در سیره معصومین (علیه السلام):

إنّى تارك فيكم الثّقلين كتاب اللَّه و عترتى أهل بيتى فإنّهما لن يفترقا حتّى يردا علىّ الحوض

برای عمل به وصیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) که بر تمسک امت به دو ثقل قرآن و عترت تأکید نموده­اند ، قطعا یکی از وظایف اساسی مسلمانان آشنایی با معصومین علیهم السلام و سیره آنان می باشد.

در جامعه ما برای معرفی معصومین علیهم السلام دو نگاه عمده وجود دارد که اولی بر مبنای فضایل و اوصاف ملکوتی آنان مانند علم و عصمت و دومی بر مبنای مظلومیت ها و ظلم­های وارده بر آنان استوار است که نتیجه نگاه اول مدح و ثنا و نگاه دوم اشک و آه است و هیچ کدام قابل الگو برداری نیستند.

قطعا این دو زاویه شناخت در مورد آن بزرگواران کافی نبوده و نقش فعال آنان را در عرصه تاریخی نمایان نمی سازد و ضرورت پرداخت به سیره آنان را از زاویه دیگری مطرح می کند.

در این راستا، واحد پژوهش در سیره معصومین (علیهم السلام) مؤسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی از سال 1384 زیر نظر مؤسسه تدبر در قرآن و سیره مشهد مقدس و با هدایتهای عالمانه استاد فرزانه حاج آقای الهی زاده  به این امر مقدس اهتمام نموده است.

پژوهشهای این واحد بر مبنای بر جسته سازی عملکردها و تلاشهای معصومین علیهم السلام در سیر تکاملی تمدن اسلامی بوده که با عملکردهای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) در تاسیس این تمدن شروع می­شود و هدف جهانی سازی اسلام ناب را دنبال می کند. پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) با حضور امامان بعدی و عملکردهای آنان در راه بقا و ارتقاء اسلام ناب ادامه می یابد، در این دوره امامانی که رویکرد فعالیتهای آنان یکسان است در یک مقطع قرار می گیرند و این دوره به پنج مقطع تقسیم می گردد و در نهایت در مقطع جهانی سازی اسلام ناب با عملکردهای امام عصر (عج)، هدف رسالت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلّم) که جهانی سازی اسلام ناب بوده، جامه عمل می پوشد.

در این نگاه، سیره معصومین علیهم السلام به صورت مجموعی، مرتبط، هماهنگ و هم هدف بررسی و مطرح شده و در نتیجه با برجسته سازی عملکردهای آنان، معصومین علیهم السلام به صورت افرادی فعال و تاثیر گذار در تحولات تاریخی معرفی و نقش هر کدام در این راستا مشخص می گردد. با این نگرش شناخت آنان به دو زاویه فضایل و مظلومیت ها محدود نمی شود.

از برکات نگاه مجموعی و هماهنگ به سیره معصومین علیهم السلام که در کلاسهای آموزشی دنبال می شود بر طرف شدن شبهاتی است که از تک نگری در سیره معصومین علیهم السلام ناشی می شود. هم چنین حقانیت مکتب اهل بیت علیهم السلام بر پایه رهبری آسمانی و هماهنگ آنان در طول تاریخ بر ما ثابت شده و در نهایت به این نتیجه می رسیم که باید اذعان کنیم.

اَلحَمدُ لِلَّهِ الًّذِی جَعَلًنَا مِن المُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَه أًمیرِ المُؤمِنینَ وَ أًولادِه المعصومینَ عَلیهِم السَّلام

پس از طی مراحل پژوهشی و تهیه جزوات در سیره تربیتی، هم اکنون موسسه مهد قرآن و عترت برای ترویج و گسترش این امر، علاوه بر ارائه خدمات آموزشی به گروههای مختلف، اقدام به برگزاری دوره  تربیت مربی در سیره معصومین نموده است تا گامی فراتر در راه گسترش و ترویج آشنایی صحیح با سیره معصومین علیهم السلام بردارد.

 

تفسیر قرآن:

تفسیر قرآن از دیرباز علاقمندان فراوان داشته و سالهاست به دو صورت موضوعی و ترتیبی دنبال می شود انفاس گرم اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی این بحث را در مهد قرآن رونق بخشیده است. یک دوره تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی در مورد اصول دین در قرآن از یادگاران برجسته اساتید است.

 

طرح مطالعاتی «حکمت مطهر»:

از سال 81 به نیت تقویت پایه های اعتقادی قرآن آموزان و افزایش توان مقابله آنان با شبهات مختلف دینی شاخه ای بنام مطهر در تنه درخت تنومند قرآنی روئیدن گرفت در این طرح علاقمندان طی یک برنامه مدون در 5 ترم 6 ماهه با فراهم آوردن برنامه درسی، کلاسهای پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان جلسات مباحثه و مطالعه و تحقیق پیرامون آثار گرانسنگ استاد شهید مطهری می پردازند و در این دوره بالغ بر 63 جلد از آثار استاد شهید مطالعه و دهها کنفرانس و مقاله علمی در موضوعات مورد مطالعه توسط همراهان این طرح مطهر ارائه می شود. علاوه بر آن  اعضاء این طرح 10 حدیث از 40 حدیث حضرت امام خمینی (ره) را خلاصه نویسی کردند و در یک مجموعه بنام کشکول سعادت گردآوری کرده­اند.

طرح مطالعاتی مطهر در سال 1388 توانست در زمینه ترویج آثار شهید مطهری، مقام اول کشوری را به دست آورده و از دستان رییس جمهور سابق لوح تقدیر دریافت نماید. در سال 1390 نیز طرح مطهر توانست در جشنواره «نشر اندیشه های ناب شهید مطهری» که در شیراز برگزار شده بود، مقام سوم کشوری را کسب نماید و در بخش مقاله نویسی، مقاله خانم هاله عبداللهی مدرس طرح حکمت مطهر مهد قرآن استان مقام اول را به خود اختصاص داد.

هم اکنون در این طرح، سی امین گروه فعالیت خود را آغاز کرده است و امید می رود در آینده­ای نزدیک تمامی قرآن آموزان موسسه در قالب صدها گروه مطالعاتی با شرکت در این دوره­ها پایه های اعتقادی خویش را در عمق معارف اسلامی استوار سازند و آموزه های قرآنی شان را با عمل آمیخته کنند.

 

تربیت معلم و دوره های داوری:

دوره های تربیت معلم اصلی ترین محور فعالیت با سابقه ای 15 ساله است موسسه مهد قرآن از آغاز حیات مبارکش نزدیک به 60 دوره تربیت معلم با شرکت بیش از 5 هزار نفر در شاخه های مختلف برگزار نموده است این دوره ها با یک دوره مقدماتی یک ساله آغاز می شود و علاقمندان می توانند بعد از سپری نمودن آن وارد یکی از دوره های تخصصی مانند تجوید ـ روخوانی ـ صوت و لحن مفاهیم ـ تدبر در قرآن ـ تدبر در سیره معصومین (علیه السلام) ـ حفظ ـ کودکیاری و آموزگاری مدارس قرآنی شوند. این عزیزان پس از طی این دوره به چنان توانمندی ای دست می یابند که می توانند به عنوان مربی در سایر کلاسهای مهد قرآن و یا موسسات قرآنی دیگر مشغول به کار شوند.

همچنین تعدادی از مربیان و حفاظ موسسه با شرکت در دهها دوره داوری که از طرف موسسه برگزار گردیده است. ضمن تامین نیاز واحد امتحانات و مسابقات مهد قرآن پاسخگوی نیازهای مراکز دیگر در مسابقات قرآنی بوده اند.

 


 

حفظ قرآن:

حفظ قرآن کریم اولین حرکت مقدس موسسه مهد قرآن بود که بر اساس فرمایشات نورانی مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله خامنه ای شکل گرفت و هم اکنون نیز با تداوم عمل به منویات ایشان این حرکت متعالی اینک به شکلی برنامه ریزی شده و مدون و در قالب طرحهای مختلف اجرا می شود:  طرحهای حفظ 2 ساله، 3 ساله، 4 ساله و 6 ساله قرآن ویژه نونهالان، مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، دیپلم و دیپلم به بالا از جمله این طرحهایند. به یمن دولت قرآن در حال حاضر نزدیک به 300 نفر حافظ کل قرآن کریم و هزاران حافظ زیر 20 جزء در موسسه تربیت شده اند و دهها کلاس حفظ قرآن با حضور صدها تن از شیفتگان زلال جاری قرآن در سطح استان در حال برگزاری است.

هم اکنون بیش از 100 نفر مربی قرآن که همگی از قرآن آموزان بودند جذب مهد قرآن شده اند و در سه مرکز زیر برای خواهران و برادران در طرح جامع و حفظ موسسه مهد قرآن خدمات ارائه می دهند.

مرکز خواهران، واقع در سه راهی امین، سال تاسیس: 1372

مرکز برادران، واقع در خیابان مقصودیه، سال تاسیس: 1372

فرهنگسرای قرآن، واقع در خیابان ستارخان، سال تاسیس: 1390

 

آمادگی کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث:

مسئولین موسسه برای اولین بار در کشور با تلاش و پیگیری های مکرر توانستند مصوبه سال 75 مجلس شورای اسلامی مبنی بر اعطای مدرک کارشناسی به حافظان کل قرآن کریم را احیا نمایند. به همت مهد قرآن استان رفع موانع قانونی موجود در این مسیر فتح بابی شد تا حافظان کل قرآن در سراسر کشور از این امتیاز قانونی بهره مند شوند. در خود موسسه نیز جهت آماده سازی حافظان کل برای شرکت در این آزمون ویژه از سال 78 تا کنون چندین دوره کلاس با شرکت جمعی از حافظان عزیز قرآن و با تدریس اساتید دانشگاهی رشته علوم  قرآن و حدیث برگزار گردیده است.

 به لطف خداوند متعال جمعی از حافظان کل با موفقیت در آزمون دروس تخصصی و آزمون حفظ کل افتخار دیگری بر افتخارات موسسه افزودند چندین نفر از این عزیزان توانستند با مدرک دیپلم و بدون طی دوره 4 ساله کارشناسی مدرک کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث را، دریافت نمایند.

برادران: محمد صادق زارعان و محمد بستان افروز و خواهران: عیوض زاده ـ حسین پور و ساقوتی از ثمرات ارزشمند این طرح هستند. آخرین نمونه از این دست هم، میلاد عاشقی، حافظ کل 14 ساله قرآن کریم، توانست علاوه بر دریافت مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث، در این سن موفق شد در آزمون ورودی کارشناسی ارشد علوم قرآن نیز رتبه مناسبی کسب کرده و به تحصیل در این رشته بپردازد.

 

مراکز فعال در شهرستانهای آذربایجان شرقی

مهد قرآن هریس، سال تاسیس: 1375 ـ سالانه بیش از 400 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند.

مهد قرآن میانه، سال تاسیس: 1378 ـ سالانه بیش از 500 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که بخشی از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای موسسه بهره مند می شوند.

مهد قرآن کندوان میانه، سال تاسیس: 1378 ـ سالانه بیش از 250 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 30 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

مهد قرآن شربیان، سال تاسیس: 1375 ـ سالانه بیش از 250 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند.

مهد قرآن تسنیم عجبشیر، سال تاسیس: 1387 ـ سالانه بیش از 400 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 35 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

مهد قرآن اسکو، سال تاسیس: 1385 ـ سالانه بیش از 500 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 100 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

مهد قرآن هریس بخش خواجه، سال تاسیس: 1387 ـ سالانه بیش از 300 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند.

مهد قرآن مراغه، سال تاسیس: 1385-1386 ـ سالانه بیش از 400 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 190 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

مهد قرآن آذرشهر، سال تاسیس: 1379 ـ سالانه بیش از 2800 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 350 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

10ـ مهد قرآن تسوج، سال تاسیس: 1382 ـ سالانه بیش از 250 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 15 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

11ـ مهد قرآن چاراویماق، سال تاسیس: 1387 ـ سالانه بیش از 250 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 50 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

12ـ مهد قرآن بستان آباد، سال تاسیس: 1387 ـ سالانه بیش از 2000 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 50 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

13ـ مهد قرآن وایقان، سال تاسیس: 1383 ـ سالانه بیش از 250 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 40 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

14ـ مهد قرآن هشترود، سال تاسیس: 1380 ـ سالانه بیش از 1200 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 100 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

15ـ مهد قرآن کوزه کنان، سال تاسیس: 1385 ـ سالانه بیش از 100 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 30 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

 

مراکز فعال در شهرستانهای آذربایجان غربی

مهد قرآن ماکو، سال تاسیس: 1387 ـ سالانه بیش از 400 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند.

مهد قرآن میاندوآب، سال تاسیس: 1379 ـ سالانه بیش از 3000 نفر مشغول آموزش قرآن می باشند که 400 نفر از این عزیزان در بخش نونهالان و 300 نفر نیز در مدارس ابتدایی تاسیس شده از سوی این موسسه از آموزشهای این بخش بهره مند می شوند.

 

 

 

تحقیق و پژوهش:

به باور ما تحقیق و پژوهش مداوم و بسنده نکردن به وضع موجود موتور محرکه ای است که موجب پویایی و تحرک موسسه می باشد. همچنین ذهن پویا و خلاق مدیران موسسه همواره به دنبال تحولی اساسی در طرحها و شیوه هاست. بنابراین ارزشیابی ها و نظر خواهی های بسیار نقاط ضعف و قوت برنامه ها را برجسته می سازد و مدیران می توانند بهترین تصمیمات را در روند برنامه ها اتخاذ نمایند در همین راستا بود که واحد تحقیق و پژوهش به شکلی مستقل شروع به کار کرد.

به برکت حضور اساتید مختلف و تلاش شبانه روزی مربیان دلسوز و علاقمند اکثر منابع لازم جهت تدریس در کلاسهای مختلف توسط همین واحد تحقیق و پژوهش تالیف و تدوین می شود که برخی از این منابع پاسخگوی نیازهای مراکز دیگر نیز بوده اند. از جمله این تحقیقات و تالیفات می توان به این موارد اشاره کرد:

1ـ کتابهای روخوانی و تجوید در 4 جلد با CD آموزشی 2ـ کتابهای مورد نیاز نونهالان شامل: آموزش نشانه ها در 2 جلد، آموزش قرآن و نماز، کارتهای الفبا، دوست من مداد ویژه مقطع پیش از دبستان ـ دوست دارم بدانم و دوست من مداد ویژه کودکستان و دوست دارم بدانم و دوست من مداد ویژه مقطع نونهالان همچنین کتابهای راهنمای آموزشی هر مقطع برای مربیان شامل: کتاب معلم (راهنمای تدریس) ویژه کتب پیش از دبستان، کتاب معلم (راهنمای تدریس) ویژه کتب کودکستان، کتاب معلم (راهنمای تدریس) ویژه کتب نونهالان 3ـ پژوهش های تدبر در قرآن 4ـ پژوهش های سیری در سیره امامان 5ـ تحقیقات متعدد پیرامون اصول و فنون تدریس و کلاسداری 6ـ تهیه جزوات آموزشی از آثار شهید مطهری 7ـ تهیه جزوات آموزشی از کتاب چهل حدیث حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه)

در راستای تحقق بستر مناسب برای فعالیتهای تحقیقی و پژوهشی همچنین برای تامین نیازهای فرهنگی قرآن پژوهان جامعه کتابخانه تخصصی علوم قرآن و حدیث در موسسه شکل گرفت این کتابخانه اینک با داشتن 20 هزار جلد کتاب تخصصی و 2 هزار و 500 نرم افزار به بیش از 2000 عضو خدمات تخصصی ارائه می دهد.

 

آموزش نونهالان:

زمانی که موسسه مهد قرآن چهارمین سال فعالیت پر برکت خود را سپری می کرد. اندیشه فعال نمودن واحد قرآنی نونهالان عملی شد. در اتاقی کوچک در مهد قرآن و عترت، اولین واحد نونهالان پذیرای قدمهای کوچک و پاک خردسالان شد و اینک در شانزدهمین سال تولد واحد نونهالان، این شاخه چنان برگ و بار داده است که هم اکنون بیش از 100 مدیر، معاون، نیروی اجرایی و مربی که همگی از قرآن آموزان مهد قرآن بوده اند در 11 مرکز آموزشی در سطح تبریز و حومه به نام نامی 14 معصوم علیهم السلام جذب مؤسسه شده اند و پذیرای خردسالان عزیز هستند. این مراکز سالانه میزبان بیش از 1500 نونهال برای آموزش های ویژه این سنین و آموزش های قرآنی می باشد که ، تدبر در قرآن و تدبر در سیره نیز بر اساس میزان درک و فهم این کودکان و با استفاده از ابزارهای مختلف آموزشی و کاردستی و... آموزش داده می شود که از همین سنین با قرآن و اهل بیت علیهم السلام انس داشته باشند.

 

مرکز آموزشی خاتم الانبیاء(ص): واقع در خیابان حجتی؛ سال تاسیس: 1378- 1379 ظرفیت سالانه: 500

2 ـ مرکز آموزشی امام علی(ع): واقع در شهرک شهید یاغچیان،  سال تاسیس: 1379- 1380 ظرفیت سالانه: 100 نفر

مرکز آموزشی حضرت زهرا(س): واقع در شهرک کجاباد؛  سال تاسیس: 1379- 1380 ظرفیت سالانه: 150 نفر

مرکز آموزشی امام حسن(ع): واقع در شهرک الهیه؛ سال تاسیس: 1385- 1386 ظرفیت سالانه: 200 نفر

مرکز آموزشی امام حسین(ع): واقع در سه راهی حافظ و مارالان؛ سال تاسیس: 1383- 1384 ظرفیت سالانه: 200 نفر

مرکز آموزشی امام سجاد(ع): واقع در آخمقیه؛ سال تاسیس: 1380- 1381 ظرفیت سالانه: 100 نفر

مرکز آموزشی امام باقر(ع): واقع در خلجان؛ سال تاسیس: 1380- 1381 ظرفیت سالانه: 100 نفر

مرکز آموزشی امام صادق(ع): واقع در منظریه؛ سال تاسیس: 1384- 1385 ظرفیت سالانه: 180 نفر

مرکز آموزشی امام موسی بن جعفر(ع): واقع در مقصودیه؛ سال تاسیس: 1385- 1386 ظرفیت سالانه: 150 نفر

10ـ مرکز آموزشی امام رضا(ع): واقع در مایان سفلی؛ سال تاسیس: 1384- 1385 ظرفیت سالانه: 100 نفر

11ـ مرکز آموزشی امام جواد(ع): واقع در قراملک؛ سال تاسیس: 1383- 1384 ظرفیت سالانه: 80 نفر

 

 

 

 

بخش مدارس

در پی موفقیت چشمگیر موسسه مهد قرآن استان در راه اندازی مهد کودکهای قرآنی و رضایت خانواده های محترم و ابراز علاقمندی اولیا به ادامه آموزشهای قرآنی فرزندانشان در کنار تحصیلات رسمی، موسسه مهد قرآن به عنوان حلقه تکمیلی فعالیتهای آموزش خود با اخذ مجوز از آموزش و پرورش نسبت به تاسیس مدارس غیر انتفاعی قرآن محور به نام «صـــدرا» اقدام نمود.

 هم گام با تاسیس مدارس، مربیان موسسه با شرکت در دوره های آموزشی متعدد، خود را برای جهاد در این میدان مقدس آماده نمودند. هم اکنون بیش از 115 آموزگار و کادر اجرایی که همگی از مربیان مهد قرآن بوده اند در 7 دبستان غیر دولتی، آموزشهای رسمی دبستان و راهنمایی را بر عهده دارند و همه ساله با درخشش در مسابقات الگوهای برتر تدریس توان عملی تدریس خویش را به نمایش می گذارند.

در مدارس صدرا هر ساله بیش از 1000 نفر دانش آموز پای درس زیبای این آموزگاران علاقمند و قرآنی می نشینند و از کلیه امکانات موجود در مدارس برای ارتقای سطح دانش خود بهره می برند.

 

ـ دبستان دخترانه صدرا 2: واقع در خیابان شهید منتظری؛ سال تاسیس: 1378- 1379 ظرفیت سالانه: 200 نفر

ـ دبستان پسرانه صدرا 3: واقع در شهرک شهید یاغچیان؛ سال تاسیس: 1386- 1387 ظرفیت سالانه: 450 نفر

ـ دبستان دخترانه صدرا 4: واقع در شهرک الهیه؛ سال تاسیس: 1378- 1379 ظرفیت سالانه: 150 نفر

ـ راهنمایی پسرانه صدرا 5: واقع در شهرک پرواز؛ سال تاسیس: 1384- 1385 ظرفیت سالانه: 250 نفر

ـ راهنمایی دخترانه صدرا 6: واقع در شهرک الهیه؛ سال تاسیس: 1381- 1382 ظرفیت سالانه: 100 نفر

ـ دبستان پسرانه صدرا 7: واقع در خیابان حجتی؛ سال تاسیس: 1391- 1392 ظرفیت سالانه: 300 نفر

ـ دبستان دخترانه صدرا 8: واقع در سه راهی حافظ و مارالان؛ سال تاسیس: 1391- 1392 ظرفیت سالانه: 150 نفر

 

 

 

 

بخش امور فرهنگی و هنری:

الف) استودیو ضبط مهد قرآن

ـ ضبط و تولید تلاوت، ترتیل، اذان، جمع خوانی، سرود و ...

ـ آماده سازی و تولید محتوای آموزشی مورد نیاز مراکز تحت پوشش مهد قرآن

ـ تبدیل مواد آموزشی آنالوگ به فایل های دیجیتال (نوارهای قدیمی از قبیل نوار کاست به فایل صوتی و نوارهای ویدئوییVHS به فایل ویدئو)

ب) طراحی و تدوین فیلم

ـ طراحی انواع کتب، لوح و کارتهای آموزشی، تراکت، بروشور، دفترچه های آموزشی، پوستر، بنرهای مراسم مهد قرآن و ...

ـ تدوین فیلم های آموزشی، مستند و فیلم مراسم طول سال مراکز آموزشی و اختتامیه مراکز

ج) آتلیه فیلم و عکس

تهیه عکس و عکسبرداری از مراسم ها و همایش های مهد قرآن

ـ تهیه عکس از نونهالان پیش دبستانی و عکس دسته جمعی کلاسهای مراکز آموزشی

ـ تهیه فیلم از مراسم با مناسبتهای مختلف از مراکز آموزشی در طول سال و اختتامیه مراکز

ـ تکثیر و آماده سازی انواع CD و DVD آموزشی

د) واحد آرشیو صوتی و تصویری و عکس

ـ ساماندهی و جمع آوری عکس از کلیه مراسم و همایش های مهد قرآن

ـ ساماندهی و جمع آوری تلاوت ها و ترتیل های مختلف از اساتید مصری و ایرانی

ـ ساماندهی و جمع آوری نوارهای ویدئویی مهد قرآن

ـ ساماندهی و جمع آوری نرم افزار های دینی و مذهبی مرتبط با قرآن و آموزش قرآن

 

 

 

 

بخش امور مالی:

معاونت اداری مالی ضمن نظارت بر روند مالی، ایجاد هماهنگی بین مدیریت های زیر مجموعه و انتخاب مسئولین آنها و ارائه مشورت در انتخاب مدیران و همکاران، امور زیر را در قالب مدیریت های خود سامان می بخشد:

1ـ حسابداری

تمامی دریافت ها و پرداخت ها و اسناد مالی مربوط از اولین روزهای فعالیت موسسه به طور دقیق در دفاتر رسمی حسابداری یا نرم افزار های حسابداری ثبت و ریالی از نقل و انتقالات مالی رها نشده است. حسابداری موسسه ضمن رعایت اصول ثابت و قوانین لازم الاجرای حسابداری عمومی، عمل به مفاد آیین نامه مالی موسسه را وظیفه خود می داند.

ارائه تراز مالی منتهی به پایان هر سال شمسی و طرح و تصویب آن در جلسه هیئت امنا بعد از تایید بازرسین که گاهی بعد از حسابرسی اسناد توسط چندین حسابرس خارج از موسسه مورد دقت نظر قرار گرته و تایید شده نشان از دقت در مسائل مالی و اهمیت آن در این مجموعه را آشکار می نماید.

2ـ کارگزینی

اجرای آیین نامه اداری استخدامی، تشکیل پرونده کارگزینی، محاسبه و پرداخت حقوق کارکنان، ارائه خدمات بیمه ای، کنترل حضور و غیاب کارکنان، حل و فصل مسائل مربوط به حقوق و دستمزد، استخدام، عقد قرارداد همکاری و ارائه خدمات رفاهی از اموری است که در مدیریت کارگزینی انجام می گیرد.

 هم اکنون بیش از 350 نفر از قرآن آموزان موسسه مهد قرآن در 11مرکز آموزشی، 7مدرسه صدرا، مراکز آموزشی خواهران و برادران جذب کلاسهای آموزشی شده اند.

3ـ پشتیبانی

بخش عمده ای از امور اداری یک مجموعه که به منزله شریان حیاتی آن مجموعه می باشد و موجب تمرکز مدیران آن سازمان برای بالا بردن کیفیت فعالیت هایشان می شود پشتیبانی درست و به موقع می باشد مدیریت پشتیبانی در چند بخش سعی در ارائه خدمات به تمامی مدیران مجموعه را دارد:

الف) کارپردازی:

انجام خریدهای متمرکز به حداقل قیمت و بالاترین کیفیت، اجرای آیین نامه مالی در این راستا و تجهیز به موقع مجموعه های موسسه

ب) انبارداری:

نگهداری کالاهای سرمایه ای خریداری شده، اقلام مصرفی و در اختیار قرار دادن به موقع آنها برای تسریع در امور تعریف شده از وظایف بخش انبارداری است.

ج) سرجمعداری اموال:

ثبت اموال منقول و تامین آنها، نگهداری و جلوگیری از حیف و میل اموال و توزیع عادلانه امکانات موجود بر عهده این بخش می باشد.

د) امور خدماتی:

شامل امور مربوط به حمل و نقل و ترابری، تعمیر و نگهداری ساختمان و تاسیسات، پذیرایی عمومی و تشریفات می باشد.

 

بخش روابط عمومی:

روابط عمومی موسسه با رسالت اطلاع رسانی و معرفی موسسه به مردم قرآن دوست و خیّر جامعه فعالیتهای متعددی انجام می دهد گستره فعالیت روابط عمومی مهد قرآن از تهیه، تدوین و توزیع خبرنامه های داخلی و حضور فعال در عرصه مطبوعات و اخبار فراتر رفته و همایش ها و جشنواره های متعدد قرآنی و حضور فعال در نمایشگاههای استانی و کشوری را شامل می شود برخی از مهمترین این همایش ها و جشنواره ها عبارتند از:

ـ همایش قرآنی ویژه اولین قرآن آموزان موسسه در سال 1373

ـ همایش قرآنی تجلیل از نخبگان قرآنی استان با حضور استاد مرحوم حضرت آیت الله معرفت در سال 1374

ـ همایش قرآن و ولایت در سال 1376 با حضور دکتر سید محمد حسین طباطبایی 6 ساله

ـ همایش یکصدمین تولد حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) در سال 1378

ـ همکاری در برگزاری همایش های قرآنی بسیج با جمع کثیری از علاقه مندان به قرآن و اساتید معروف مصری از جمله شحات انور داوودی و قاریان بین المللی کشور

ـ همایش بزرگ قرآنی ویژه دهه فجر در سال 1380 و1385 با حضور استاد غلوش و عبد العال در مسجد طوبی

ـ همایش قرآنی فجر انقلاب با حضور حافظ نونهال کل قرآن و نهج البلاغه آقای رضازاده جویباری

ـ همایش بزرگ ده هزار نفری قرآن ـ محرم ـ انقلاب اسلامی و نور هدایت، کوثر ولایت در سال 1386 و1390 که در این دو همایش از 96 حافظ کل قرآن تجلیل به عمل آمد و از طرف موسسه با همکاری وزارت محترم ارشاد هزینه سفر حج عمره به این عزیزان اعطا شد.

ـ جشنواره مراکز نونهالان در سال 1380

ـ جشنواره شهیدان بزرگ و عزاداران کوچک در سالهای 1384 و 1385 و مشارکت در برگزاری نمایشگاههای قرآنی

 

 

 

 

ایده تاسیس اتحادیه تشکل های قرآنی کشور:

موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی به منظور سازماندهی فعالیتهای قرآنی کل کشور به عنوان عضو موسس و موثر در شکل گیری اتحادیه تشکل های قرآنی نقش داشت و مدیر مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی به عنوان اولین مدیر عامل اتحادیه تشکل های قرآنی کشور انتخاب گردیده است.

 

چهار بار انتخاب مهد قرآن به عنوان خادم نمونه کشور و تقدیر روسای جمهور سابق:

 


 

موسسه مهد قرآن استان در سال 1381 به دلیل فعالیت های اثر گذار و موفق در زمینه توسعه و توریج فعالیت های قرآنی، به عنوان کانون نمونه فعالیتهای قرآنی از طرف ریاست محترم جمهور اسبق، لوح تقدیر دریافت نمود. مدیرعامل موسسه نیز «جناب آقای رحیم وظیفه شعاع» به دلیل بیش از سه دهه فعالیت موثر در حوزه قرآن و عترت علیهم السلام و مدیریت مجموعه موفق مهد قرآن آذربایجان شرقی، به عنوان خادم نمونه قرآنی کشور در همان سال انتخاب شد و همین اتفاق بار دیگر در سال 1388 افتاد و مدیر موسسه مهد قرآن جناب آقای وظیفه شعاع در حوزه مدیریت به عنوان خادم نمونۀ کشوری انتخاب شدند.

در سال 1389 مهد قرآن استان آذربایجان شرقی به عنوان مرکز نمونۀ کشوری در ترویج آثار شهید مطهری گردید و موفق به دریافت لوح تقدیر از دست رئیس محترم جمهور گردید.

و در نهایت در سال 1391 عضو برجسته هیئت مدیره مهد قرآن، جناب آقای «سعید وحیدی مهر» هم موفق به دریافت نشان خادمی نمونه قرآن کریم از دستان رییس جمهور محترم وقت گردید.

 

 

 

 

 

 

 

زیر مجموعه ها